Hlavná etapa obnovy ukončená. Nová etapa začína!

Piatok 12. október 2018 sa zapíše do histórie Kalvárie v Banskej Štiavnici veľkými písmenami. V tento deň sme za účasti množstva významných hostí, generálneho partnera obnovy Nadácie VÚB, ďalších sponzorov a verejnosti, slávnostne ukončili hlavnú etapu obnovy Kalvárie, ktorá prebieha od roku 2008.

Nedá sa spomenúť každý detail a všetky podrobnosti, ktoré sme za 11 rokov na Kalvárii uskutočnili a prežili, ale myslíme, že obnovený Horný kostol hovorí sám za seba. Práce na jeho obnove začali už v uplynulých rokoch. Obnovený bol vstupný portál, fresková výzdoba, sochy Krista a ukrižovaných lotrov, drevený oltár s Golgotou, dlažba, mreže, sakristia a samozrejme fasáda so zreštaurovanými kovovými medailónmi a strechy oboch veží. Posledných niekoľko mesiacov sa na jeho obnove vystriedali desiatky robotníkov a reštaurátorov. Aj napriek lešeniu, ktoré ho od jari 2018 obklopovalo, sme sa pri inštalácii kríža a tzv. slniek na vežiach nezaobišli ani bez pomoci horolezca. Dnes po vyše 3 rokoch úsilia sa už skvie v plnej kráse.

Od ukončenia obnovy Dolného kostola už pár rokov uplynulo. Obnovené sú už aj všetky kaplnky vrátane kaplnky Ecce Homo (okrem kaplnky Boží hrob, ktorá bude ešte prebiehať v ďalších rokoch). Opravené boli chodníky, zábradlie a múriky popri prístupových cestách, vybudovaná bola technická infraštruktúra, celý areál bol elektrifikovaný, upravená bola zeleň, začali sme s výsadbou nových líp, obnovili sme súsošie Panny Márie a vybudovali prírodný amfiteáter, postupne pribúda sochárska výzdoba, začali sme s obnovou Stredného kostola atď atď.

V piatok 12. októbra bola hlavná etapa obnovy oficiálne ukončená. Pri tejto príležitosti sme spolu s Nadáciou VÚB zorganizovali slávnostné podujatie. Začali sme komentovaným výstupom na Horný kostol. Tam nás uvítal svojím spevom miestny banícky spevokol Štiavničan. Po ňom nasledovali príhovory hostí. Medzi nimi boli páni Ignacio Jacqotot a Alexander Resch z Nadácie VÚB; pán Pablo F. Longoria, zástupca World Monuments fund; pani Magda Vášáryová, adoptérka jednej z kaplniek; pán Pavel Gregor, dekan Fakulty architektúry STU v BA; pán Juraj Čabák za mesto Banská Štiavnica a predstavitelia Kalvárkeho fondu Martin Macharik s Katarínou Voškovou. Prítomných bolo tiež množstvo ďalších darcov, početná verejnosť a zástupcovia médií. Podujatie na Hornom kostole sme ukončili príhovorom kňaza a spoločnou modlitbou. Potom sme sa presunuli do KC mesta na večerný program.

Vyše dvojhodinový večerný program prilákal viac ako 300 hostí. Škoda len, že kapacita sály bola obmedzená. Nevieme či to bola skôr premiéra nového dokumentárneho filmu o Kalvárii, príhovory ďalších hostí (medzi nimi aj Jána Luntera za BBSK, pána Dušana Šándora z EÚ komisie pre výskum a inovácie, či p. Zuzany Ondrejkovej z MKSR), dražba krásnych fotoobrazov Kalvárie či koncert Jany Kirschner, ale myslíme si, že Kalvária oslávila ukončenie hlavnej etapy prác naozaj dôstojne.

Krátko na to,  ako sme obnovenú Kalváriu slávnostne prezentovali verejnosti, sme sa dozvedeli ďalšiu významnú správu. Získali sme totiž významné ocenenie, ktoré udeľuje Ministerstvo ŽP – cenu SR za krajinu 2018! V roku 2019 bude teda Kalvársky fond reprezentovať kalváriu ako zástupca zo SR medzi ostatnými víťaznými projektami medzi krajinami z EÚ. Veľmi sa z toho tešíme.

Pri tejto príležitosti chceme poďakovať všetkým, ktorí nám počas uplynulých 11 rokov akokoľvek pomohli. Nedajú sa spomenúť všetky mená, ale v prvom rade ďakujeme Pánu Bohu, že nás po celý čas nás pri našom úsilí sprevádza a požehnáva toto vzácne miesto, taktiež ďakujeme všetkým darcom, bez ktorých by obnova nebola možná; desiatkam reštaurátorov a pracovníkov; stovkám dobrovoľníkov; pracovníkom KPÚ; architektom; projektantom, terajším aj minulým kňazom farnosti Banská Štiavnica a všetkým, ktorý nám s obnovou akokoľvek pomáhajú.

Hlavná etapa obnovy je už ukončená, ale my ideme ďalej. Pred nami je ešte dokončenie obnovy Stredného kostola s jeho nádhernými freskami, dreveným schodišťom a kamenným oltárom, obnova Božieho hrobu a postupné dopĺňanie sochárskej výzdoby do jednotlivých objektov. Veríme, že s každou vynovenou freskou, sochou či iným umeleckým detailom, bude posolstvo Kalvárie v Banskej Štiavnici, pre ktoré bola pred vyše 265 postavená, čoraz citeľnejšie a bude stále viac oslovovať srdce súčasného človeka.

Autor foto pod článkom: © Lubomír Lužina