Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Kalvársky fond

Vznik Kalvárskeho fondu

Ob─Źianske zdru┼żenie Kalv├írsky fond vzniklo z iniciat├şvy miestnych organiz├íci├ş ÔÇô Spolku Banskej ┼átiavnice┬á┬┤91, Nad├ície Baden-Powella a Slovensk├ęho Bansk├ęho m├║zea za ├║─Źasti vlastn├şkov Kalv├írskeho komplexu ÔÇô R├şmskokatol├şckej cirkvi, mesta Bansk├í ┼átiavnica a┬á┼át├ítnych lesov SR .┬á Zdru┼żenie bolo zaregistrovan├ę d┼ła 17. 1. 2008. Svojim vznikom a poslan├şm tak nadviazal na ─Źinnos┼ą rovnomenn├ęho spolku, ktor├Ż sa staral o┬á├║dr┼żbu cel├ęho komplexu od dokon─Źenia Kalv├írie v┬ároku 1751 a┼ż po jeho rozpustenie komunistick├Żm re┼żimom v┬ároku 1951.

Ciele a poslanie

Poslan├şm Kalv├írskeho fondu je celkov├í obnova Bansko┼ítiavnickej kalv├írie so snahou interpretova┼ą umenie vysokej umeleckej kvality z obdobia 18. storo─Źia a tie┼ż┬ázabezpe─Źi┼ą bud├║ce vyu┼żitie komplexu Kalv├írie. Ke─Ć┼że sa v┬ás├║─Źasnosti ned├í predpoklada┼ą jej niekdaj┼íie mas├şvne religi├│zne vyu┼żitie, popri zachovan├ş duchovn├ęho rozmeru je z├ímerom vytv├íra┼ą podmienky aj pre rekrea─Źn├ę a n├íu─Źno-vzdel├ívacie vyu┼żitie are├ílu.

Projektov├Ż t├şm

Projekt z├íchrany a obnovy Bansko┼ítiavnickej kalv├írie je mimoriadne n├íro─Źn├Ż na finan─Źn├ę zabezpe─Źenie, logistiku pri obnove ako aj mana┼żmentu ─Ćal┼íej ochrany a prezent├ície pamiatky. Od za─Źiatku a┼ż do s├║─Źasnosti za realiz├íciou projektu stoja ─żudia, ktor├ş maj├║ bohat├ę sk├║senosti s projektmi podobnej n├íro─Źnosti:

Mgr. Martin Macharik ÔÇô predseda Kalv├írskeho fondu

Bol 7 rokov riadite─ż ├Üstredia Slovensk├ęho skautingu (projekty spolu za 150 mil. Sk), koordin├ítor Fondu Solidarity E├Ü pre pomoc Vysok├Żm Tatr├ím v sume 220 mil. Sk (├Ürad vl├ídy SR), realiz├ícia obnovy renesan─Źn├ęho me┼ítianskeho domu v Banskej ┼átiavnici, l├şder najv├Ą─Ź┼íej mobiliz├ície dobrovo─żn├şkov v hist├│rii SR (z├íplavy v ─îR, kalamita v Tatr├ích).
V projekte m├í na starosti celkov├║ koordin├íciu projektu, fundraising, sledovanie ─Źerpania z├şskan├Żch zdrojov, zap├íjanie verejnosti a┬ádobrovo─żn├şkov a PR projektu a stavebn├Ż doh─żad.

Ing. arch. Katar├şna Vo┼íkov├í ÔÇô podpredsedky┼ła Kalv├írskeho fondu

Pracovala 9 rokov ako riadite─żka Pamiatkov├ęho ├║radu v Banskej ┼átiavnici, v s├║─Źasnosti p├┤sob├ş ako vedeckov├Żskumn├í pracovn├ş─Źka na Fakulte architekt├║ry STU.

Bola hlavnou inici├ítorkou z├ípisu Bansko┼ítiavnickej kalv├írie na zoznam ÔÇ×100 najohrozenej┼í├şch pamiatok svetaÔÇť,┬á zostavovan├ęho ka┼żd├ę dva roky americkou nad├íciou World Monuments Fund z USA a┬áje spracovate─żkou projektu pre z├şskanie finan─Źn├ęho daru od tohto fondu na re┼ítaurovanie ohrozen├Żch fresiek Kalv├írie.
V projekte zabezpe─Źuje spolupr├ícu s medzin├írodn├Żmi organiz├íciami, koordin├íciu a doh─żad nad v├Żskumn├Żmi a projektov├Żmi architektonick├Żmi rie┼íeniami a┬ácelkovou pamiatkovou obnovou.


Ing. Juraj Ba─Ź├şk┬á ÔÇô projektov├Ż asistent

Absolvent Fakulty ekol├│gie a┬áenvironmentalistiky. V┬áminulosti pracoval na viacer├Żch mana┼ż├ęrskych poz├şci├ích a┬ádnes svoje sk├║senosti z├║ro─Źuje pri administrat├şvnom zabezpe─Źen├ş projektov a┬ákoordin├ícii dobrovo─żn├şkov z┬ár├┤znych kraj├şn, ktor├Ż sa rozhodli pom├┤c┼ą obnove.

Mgr. Peter Sopko – prev├ídzkov├Ż asistent

Absolvent Fakulty pr├şrodn├Żch vied, katedry environment├ílneho mana┼żmentu. Dlhoro─Źn├Ż dobrovo─żn├şk venuj├║ci sa v├Żchove a neform├ílnemu vzdel├ívaniu v Slovenskom skautingu. V s├║─Źasnosti zabezpe─Źuje chod viacer├Żch zariaden├ş vr├ítane ├║dr┼żby a prev├ídzky Bansko┼ítiavnickej kalv├írie, najm├Ą koordin├íciou pr├íce dobrovo─żn├şkov.

Ing. Zuzana Maruniakov├í – ekon├│m

Absloventka Technickej univerzity vo Zvolene, odbor: Ekonomika a mana┼żment lesn├Żch zdrojov podniku. ├Ü─Źtovn├║ prax za─Ź├şnala v podnikate─żskom sektore u┼ż po ukon─Źen├ş strednej ┼íkoly. Postupne sa za─Źala venova┼ą ├║─Źtovn├şctvu neziskov├ęho sektora , ktor├ęmu sa venuje u┼ż viac ako 10 rokov. V zdru┼żen├ş m├í na starosti ├║─Źtovn├şctvo a finan─Źn├ę vyu─Źtovanie projektov.