Close

Not a member yet? Register now and get started.

lock and key

Sign in to your account.

Account Login

Forgot your password?

Adopcia kaplniek a s├┤ch

Adopciou kaplniek a s├┤ch zabezpe─Źujeme trval├║ udr┼żate─żnos┼ą obnovy Kalv├írie. U┼ż od 18. storo─Źia stavbu jednotliv├Żch kaplniek a┬ákostolov Kalv├írie zabezpe─Źovali s├║kromn├ş i firemn├ş darcovia ÔÇô ako napr├şklad cis├ír Franti┼íek ┼átefan Lotrinsk├Ż, bansk├í spolo─Źnos┼ą ┼át├┤l┼ła Sv. Michala alebo viacero mestsk├Żch radcov. Na┼íim cie─żom je podobn├Żm sp├┤sobom zapoji┼ą rodiny, firmy, ─Źi obce do starostlivosti o┬áKalv├íriu formou adopcie jednotliv├Żch objektov.

Jednotliv├ę kaplnky s├║ v┬ár├┤znom stavebno ÔÇô technickom stave, priemerne si v┼íak rekon┼ítrukcia ka┼żdej vy┼żiada cca 36 – 47.000 ÔéČ a ├║pln├í obnova je kalkulovan├í na viac rokov. Preto pre plynul├Ż priebeh rekon┼ítrukci├ş potrebujeme ro─Źne z├şska┼ą na ka┼żd├║ z┬ánich darcu, ktor├Ż by dofinancoval na┼íe finan─Źn├ę mo┼żnosti. Darcovia si m├┤┼żu kaplnku adoptova┼ą bu─Ć samostatne, alebo v┬áspolupr├íci s┬á─Ćal┼í├şmi men┼í├şmi darcami, ka┼żd├Ż pod─ża svojich mo┼żnost├ş. Podpori┼ą obnovu kaplnky je mo┼żn├ę aj splaten├şm v├Ą─Ź┼íej sumy jednor├ízovo alebo formou viacer├Żch spl├ítok.

Celkov├ę n├íklady na obnovu jednej kaplnky zoh─żad┼łuj├║ predov┼íetk├Żm fakt, ┼że ide o stavebn├ę pr├íce vo ve─żmi exponovanom ter├ęne s n├íkladn├Żm z├ísobovan├şm a likvid├íciou stavebn├Żch odpadov:

500 ÔéČ pamiatkov├Ż prieskum

1.200-2400 ÔéČ san├ícia vlhkosti z├íkladov

8.500 ÔéČ Re┼ítaurovanie korunnej r├şmsy, odliatky arch. dielov (cca 3000kg!)

3.500 ÔéČ odstr├ínenie cementov├Żch omietok, re┼ítaurovanie vonkaj┼í├şch omietok

500 ÔéČ V├Żmena krovu

3.000 ÔéČ ┼íind─żovanie r├şmsy a strechy

2.000 ÔéČ elektrifik├ícia, ilumin├ícia

PLUS

12.000 ÔéČ v├Żroba k├│pie dreven├ęho basreli├ęfu

5.000-15.000 ÔéČ re┼ítaurovanie origin├ílu basreli├ęfu

Adopcia kaplnky stoj├ş┬á1.000 ÔéČ ro─Źne. Meno adopt├ęra je uveden├ę na pr├şslu┼ínej kaplnke. Z├írove┼ł bud├║ tie┼ż adopt├şvni darcovia automaticky vystupova┼ą ako miestny partner projektu, teda bud├║ uveden├ş na kaplnke, na webovej str├ínke v sekcii „Po─Ćakovanie darcom“ a v zozname darcov na expoz├şcii o Kalv├írii v Dolnom kostole (v pr├şpade, ┼że nechc├║ zosta┼ą v anonymite). S ka┼żd├Żm darcom bude sp├şsan├í zmluva o adopcii.

Podobn├Żm sp├┤sobom bude prebieha┼ą adopcia Sv├Ąt├Żch schodov, Horn├ęho kostola, ┼Żal├íra,┬áSv├Ąt├ęho hrobu a Doln├ęho kostola (pre roky 2008-2017 ho u┼ż adoptovala Nad├ícia V├ÜB). Pre mo┼żnos┼ą adopcie t├Żchto objektov je potrebn├ę konkr├ętne dohodn├║┼ą rozsah a┬ápodmienky adopcie individu├ílne.

Kalv├írsky fond si vyhradzuje pr├ívo kumulova┼ą prostriedky z├şskan├ę adopciou, tak aby jednotliv├ę invest├şcie boli realizovan├ę naraz a┬áa┼ż v┬á─Źase kedy bude nazbieran├í cel├í potrebn├í suma. Kalv├írsky fond si tie┼ż vyhradzuje pr├ívo max. 20% z┬ávyzbieranej sumy pou┼żi┼ą na celkov├║ obnovu Kalv├írie v┬á─Źastiach projektu obnovy, ktor├ę nemaj├║ zatia─ż partnera a┬ás├║ svojou povahou neodkladn├ę.

Marcelov nakres SK.jpg

Jednoduch├║ mapku s popisom jednotliv├Żch kaplniek si m├┤┼żete pozrie┼ą aj v ─Źasti Virtu├ílna Kalv├íria. V pr├şpade z├íujmu o adopciu a komplexn├ę inform├ície n├ís pros├şm kontaktujte!

O ─Ćal┼í├şch sp├┤soboch podpory sa dozviete tie┼ż v sekcii adopcia s├┤ch a ostatn├ę sp├┤soby podpory. ─Äakujeme!